Results ZYGI -LARNACA RACE 2 2016

CYPRUS ISRAEL REGATTA 2016                    
RACE 2 :   16/10/16 .   ZYGI - LARNACA       start 11:00        
                             
  Ord Sail nr. Class Yacht Owner Club Type Builder Year TxT Off. Finished Corrected Position Overall
    CLASS A'                 Time Time   Position
    ISR322 ORC A Lataka-Be Ariye Caplan ISRAEL A 40   2003 1,0798 14:59:26 4:18:32 1 1
    ISR13 ORC 1 Spirit Seven Seas Holding Inc. ISRAEL First 44.7 Benetau 2003 1,0896 15:00:22 4:21:54 2 2
    ISR524 ORC A Jumanji Amos Fiat ISRAEL J 120   1994 1,0601 15:13:30 4:28:44 3 4
      ORC A BELCA Roman Troshin RUSSIA First 40.7     1,0116 15:47:48 4:51:08 4 7
        INO Takis Papaloukas PONATHA Elan 44     1,0387 15:42:37 4:53:33 5 8
    ISR454 ORC 1 Red Rooster Sea Gal Yacht Club ISRAEL Salona 45 AD Boats 2002 1,0035 15:56:59 4:58:01 6 9
    ISR507 ORC A Maris Yossi Ovad ISRAEL First 45F5 Benetau 1990 1,0453 DNC   9  
    ISR1551 ORC 1 Second Life Oded Morag ISRAEL Grand soleil 40R Cantiere del Par 2000 1,0205 DNC   9  
        AVANTURA           0,9881     9  
                             
                             
    CLASS B'                        
    CYP700 ORC2 ALMIRA ADONIS KALOPETRITIS BEGAFIGO FIRST 38   1983 0,9147 15:46:24 4:21:58 1 3
    ISR007 ORC B Seabiscuit Goral & Raviv, Eitan / Roni ISRAEL Bavaria 35 Match   2004 0,987 15:36:35 4:32:59 2 5
    CYP9 ORC A Nautimar2 Aris Gialourides BEGAFIGO Harmony 38     0,9358 16:20:59 5:00:23 3 10
    ISR41 ORC 2 Alma Paul Hazan ISRAEL Bavaria 41 Cruise Bavaria 2004 0,9876 16:15:57 5:12:02 4 12
    ISR395 ORC 2 Blue Serene Seren Rahamim & Oren ISRAEL Sun OD 40.3 Jeanneau 2004 0,9559 16:51:14 5:35:45 5 17
    CYP701 ORC2 IASON BRIAN GRIER BEGAFIGO Oceanis 37   2007 0,9239 17:03:45 5:36:04 6 18
    GRE1534 ORC 2 Whisper Alex Dorfmann 72293' ISRAEL Dehler 35 Dehler YB 2007 0,9671 16:59:46 5:47:56 7 18
    CYP8 ORC A Annanee Panikos Panayi LARNACA Bavaria 38     0,8981 DNF   10  
    CYP1 ORC A Ocean Voice Yiannis Shukuroglou BEGAFIGO Bavaria 50     0,98 DNF   10  
                             
                             
                             
    CLASS C'                        
    ISR506 ORC 3 Galit Ronnie Barmatz ISRAEL Gibsea 402 Gibert Marine 1986 0,8769 16:20:00 4:40:36 1 6
    ISR2 ORC 3 Fantasea Galina Smith ENGLAND Bavaria 37 Bavaria 2001 0,8863 16:43:41 5:04:36 2 11
    CYP ORC 3 KANTARA Yinnis Kalivitis ZYGI       0,8263 17:26:28 5:19:20 3 13
    CYP10 ORC 3 Gavina Demetris Zevlaris PONATHA Yawl 40     0,8305 17:31:40 5:25:17 4 14
    CYP ORC 3 FERMINA Tony Vondeciano PONATHA       0,8796 17:11:13 5:26:31 5 15
    CYP875 ORC 3 Kalypso George Pantelas PONATHA First 34     0,8704 17:24:23 5:34:34 6 16
    CYP5 ORC 3 Diana Maria Stelios Panayi BEGA FIGO Jeaneau 36     0,8942 DNF   11  
    CYP888 ORC 3 ARGONAFTIS GEORGE SYRIMIS BEGA FIGO ELAN 31   1984 0,8853 DNC   11  
    CYP3 ORC 3 ODIGITRIA Zoumides ZYGI Jeaneaue 37.1     0,8629 DNF   11  
    CYP ORC 3 VELOCE Athos Stefanou PONATHA       0,8127 DNC   11  
                             

Israel Yacht Club

About Begafico

Monthly Newsletter

Keep up to date on the latest from our network:

Connect with us

Twitter Feeds